Film pt. " Raport Pileckiego"

05.11.2023 r byliśmy w kinie Helios na filmie pt. " Raport Pileckiego".

Bardzo polecam ten film do obejrzenia każdemu kogo interesują losy wspaniałego Polaka rotmistrza Witolda Pileckiego. 

Film ukazuje niezwykłe okrucieństwo i barbarzyństwo jakiemu był poddawany on i wielu jemu podobnych. Losy bohatera przeplatane są czasowo.

 Pokazany jest okres szczęśliwego życia na Wileńszczyźnie, potem okrucieństwo II wojny  światowej a następnie pobyt w więzieniu na Rakowieckiej. Okres pobytu w obozie Auschwitz  bardzo przybliża rotmistrz  W. Pilecki ponieważ widział wszystko na własne oczy. 

Zgłaszając się na ochotnika do obozu Auschwitz w celu zebrania informacji wywiadowczych, odkrywa cały ogrom zła i bestialstwa. Mimo tego organizuje ruch oporu tzw. piątki konspiracyjne i jak może pomaga więźniom jednocześnie wysyłając na bieżąco raporty na zachód do sojuszników mówiące o skali okrucieństwa. 

Ukazuje Europie i całemu światu skalę zła w całym tego słowa znaczeniu. Jest tak skuteczny i zdeterminowany, że po 2,5 roku udaje mu się uciec z tego piekła razem z dwoma innymi współwięźniami.

 W 1944 walczy w Powstaniu Warszawskim w Batalionie Chrobry i jest tam dowódcą.

 Po objęciu władzy w Polsce przez komunistów zostaje w 1947 roku aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa pod zarzutem szpiegostwa.

 Będąc w więzieniu na Rakowieckiej zwierza się, że Oświęcim to były" igraszki " bo to co zgotowali mu w więzieniu było dużo bardziej podłe i bestialskie. Cierpienie nie do pisania. Rotmistrz W. Pilecki nikogo nie wydał bo dla niego honor i patriotyzm były cenniejsze niż piekło które przeżył.

 Dla niego prawda, wolność i godność człowieka było najważniejsze.

 A oto jedno z jego wielu powiedzeń które mówi wszystko kim był naprawdę  -

 "Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać"